Urfa'da Bakın Her Yıl Kaç Suriyeli Doğuyor


Bu haber 2018-12-05 20:45:51 eklenmiş ve 123 kez görüntülenmiştir.

Şanlıurfa’da ‘Geçim Kaynaklarına Erişim Fırsatlarının ve Sosyal Uyumun Güçlendirilmesi Yoluyla Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılıklarını Artırılması’ projesinin toplantısı gerçekleştirildi. UNCHR ve Japon Hükümeti tarafından finanse edilmiş olan ve Uluslararası Gıda Örgütü Denetiminde Şanlıurfa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinatörlüğünde GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirilen toplantı özel bir otelde yapıldı.

 

Projenin amacı ise Şanlıurfalı ve Suriyeli toplamda 290 kişiye Bitkisel üretim konuları ile büyükbaş hayvan yetiştiriciliği konularında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde görev yapan uzman teknik personel tarafından tarımsal eğitim verilip tarımsal eğitim verilen bu kişilerin özel sektörde yer alan işletmelerde işe yerleştirilmeleri ve çalışmaları sağlanabilecek.

 

Proje kapsamında 140 kursiyere meyve fidan üretimi, 75 kursiyere zeytin, fıstık ile sebze-seracılık konularında; 75 kursiyere büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, hayvan hastalıkları ve refahı konularında teorik ve işbaşı eğitimleri veriliyor. 13 Agustus 2018 tarihinde başlayan projenin Aralık ayı sonu itibarı ile son bulması tahmin ediliyor.

 

Şanlıurfa’da düzenlenen toplantıya Japon Büyükelçisi Akio Miyajima, Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı Makamı FRIT Fonu Baş Koordinatörü Halil Afşarata, FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel GUTU, Tarım ve Orman Bakanlığı AB Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan ve Şanlıurfa Valisi Ufuk Akıl katıldı.

 

Urfa’da 2 Buçuk Milyon İnsan Yaşıyor

 

Şanlıurfa nüfus itibariyle 2 milyonluk bir şehirdir diyen Şanlıurfa Vali yardımcısı Ufuk Aklı, Şanlıurfa nüfus itibariyle 2 milyonluk bir şehirdir. Yaş ortalaması itibariyle 19,2 olarak Türkiye’nin en genç şehrimizdir.  Var olan nüfusuna yaklaşık olarak 490 bin 500 kişide Suriyeli kardeşlerimizin ilave edilmesiyle şuan Şanlıurfa’da 2 buçuk milyon insan yaşmakta 500 bin rakamı gerçekten birçok ülkeyi, birçok şehri felç edebilecek bir sayıyken,  Ama Şanlıurfa’mızın gençliği,  ülkemizin feraseti ve atalarımızın bize verdiği dinimizin, inancımızın bize verdiği güçle tam yedi yıldır, sekizinci yılındayız Suriyeli kardeşlerimizi Urfa’mızda misafir ediyoruz. Artık Suriyeli   kardeşlerimizin sosyal uyum,  iş  fırsatları  açısından daha  yenilikçi  bir  döneme  ihtiyaç duyulduğu bir  dönemdeyiz. Ülkemiz bunların maliyetini karşılamak konusunda kararlı bu güce, bu potansiyele sahip bir ülke olmamıza rağmen dostlarımızla diğer ülkeler ve uluslararası örgütlerden yapılacak olan yardımlar konusunda kapımız herkese açıktır.”  Dedi.

 

Urfa’nın Nüfusu Yılda 80 Bin Artmaktadır

 

Tabi bu hususta şunu da belirmek gerekir ki, Şanlıurfa’da her yıl ortalama olarak söylüyorum 17 bin çocuk Suriyeli bebek doğmaktadır. Şanlıurfa’da sadece Şanlıurfalıların doğum oranı her yıl 60 bin civarındadır. Dolayısıyla bir şehir düşününki her yıl nüfusu yaklaşık 80 bin artmaktadır.  Dolayısıyla bizim okullara, hastanelere, altyapı yatırımlarına ihtiyacımız var.  Devletimiz bütün bunların altında kalkabilecek güçtedir. Fakat Uluslararası örgütlerden de bu konuda çalışmalar yürütmesini bekliyoruz”  diye konuştu.

 

 “Suriye Krizi Çok Büyük Acılara Sahne Oldu”

 

Bakanlık tarafından yürütülen Suriyeli sığınmacıların ev sahipliği toplumun geçim kaynaklarının geliştirilmesine, istihdamın kolaylaştırmasına yönelik projenin faaliyeti için bir araya gelmiş bulunmaktayız diyen Tarım ve Orman Bakanlığı AB Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören, “2011 yılında başlayan Suriye krizi çok büyük acılara sahne oldu. Bu kriz esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürecin başından beli açık kapı politikası uygulayan Suriyeli kardeşlerimizin yaralarına merhem olma noktasında elinden gelen bütün güç var etmeye çalışmıştır. Yaklaşık 35 milyar dolarlık ücret Suriyeli kardeşlerimizin yaralarının sarılması için ayrılmıştır. Yaklaşık 20 milyon nüfusu olan Suriye'de bu kriz sonrasında 6,5 milyon insan yerinden edilirken yaklaşık 5 milyon insanda kurtuluşu komşu ülkelere sığınmakta bulundu. Bugünkü günümüz Türkiye'de yaklaşık 3,9 milyon sığınmacı bulunmakta ve 3,5 milyon da Suriyeli bulunmakta. İstanbul'dan sonra en fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Şanlıurfa ilimizin ayrı bir önemi mevcut. ”dedi.

 

En iyi noktaya gelebilmemiz için sorunları doğru tespit edilmeli

 

 

Fuarın hem Şanlıurfa’mıza hem de bölgemize hayırlı olmasını diliyorum diyen Şanlıurfa İş Kur Müdürü Lezgin Özmen, “İlimizde özellikle Suriyeli kardeşlerimiz ve ilimizdeki hemşerilerimizin ekonomi istihdam ve iş gücü gibi alanlarda en iyi noktalara gelebilmemiz için sorunları doğru tespit ederek, imkânlarımız ve hem bakanlığımızı hem de Genel müdürlüğümüzün bize sunmuş olduğu tahsis edilen örnekleri en iyi şeklide kullanarak,  bu eksikleri birlikte başarmamız mümkündür. Yine bunları yaparak resmi kurumlar,  işyerleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla vatandaşlarımızla berber ortak çalıştık ve bundan sonraki yıllarda da çalışmaya devem edeceğiz”  ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : urfa suriyeli sayısı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Şanlıurfada haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
ŞANLIURFA'NIN EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYESİ HANGİSİ?
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
HİLVAN BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BOZOVA BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
HALFETİ BELEDİYESİ
HARRAN BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
EYYÜBİYE BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
HİÇBİRİ
Tarafsız Haber Siteniz - Gündem Özel - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfaspor - Urfa Haber -
© Copyright 2013 Şanlıurfada. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA