Şanlıurfa’daki İşsizlik Sorunu Rakamlarla Açıklandı


Bu haber 2019-03-26 10:07:43 eklenmiş ve 284 kez görüntülenmiştir.

TÜİK verilerine göre 2018 yılı Türkiye işsizlik oranı yüzde 11,0' oldu. Bu, Türkiye'de her 100 kişiden 11'inin işsiz olduğu anlamına geliyor. İşsizlik oranının Türkiye'de en yüksek olduğu bölge Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt bölgesi olarak kaydedildi. Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt bölgesinde işsizlik oranı 2018 yılında yüzde 25. Yani Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt bölgesinde her 4 kişiden 1'i işsiz.

 

2018 yılında Türkiye'de işsizlik oranının en düşük olduğu bölge Kastamonu, Çankırı ve Sinop bölgesi oldu. Kastamonu, Çankırı ve Sinop bölgesinde işsizlik oranı yüzde 5,1. Bu bölgede her 20 kişiden sadece 1'i işsizdir. 2018 yılında İstanbul'da işsizlik oranı yüzde 12,5 olurken Ankara'da yüzde 10,1, İzmir'de ise bu oran 13,8 olarak açıklandı.

 

ŞANLIURFA EN ÇOK İŞSİZİN OLDUĞU İLLER ARASINDA

 

Bu verilere göre en yüksek ikinci işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge Van, Muş, Bitlis ve Hakkari bölgesi olarak belirtildi. Bu bölgedeki oran ise yüzde 21,5. Türkiye'de işsizliğin en yüksek olduğu üçüncü bölge ise yüzde 18,6 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgesi olduğu ortaya çıktı.

 

URFA’DAKİ İŞSİZLİĞİN TEMELİNDE NE YATIYOR?

 

Şanlıurfa’daki bu yüksek işsizlik oranının altında yatan nedenleri arasında hızlı nüfus artışı ve yeterli kamu ile özel sektör yatırımlarının gelmemesi olarak görülüyor. Türkiye’nin en hızlı nüfus artışına sahip illeri arasında başı çeken Şanlıurfa’da her yıl yaklaşık olarak 60 bin bebeğin dünyaya geliyor. Bu artış genç nüfusun artmasına neden olurken buna paralel olarak yeterli kamu ve özel sektör yatırımları gelmiyor kentte. Bin kişilik işçi alımına 40 bin kişinin başvurduğu haberleriyle gündeme gelen Şanlıurfa’da hala birçok insan mevsimlik tarım işçisi olarak ekmek kazanmak amacıyla Türkiye’nin farklı illerine gidiyor. Son yıllarda birçok Suriyeliye ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da sığınmacıların iş sahalarını daralttığı ve işçi ücretlerini düşürdüğü de bir başka iddia...

 

İŞSİZLİĞİN DÜŞÜK OLDUĞU BÖLGELER

 

İşsizliğin en düşük olduğu ikinci bölge 5,3 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan bölgesi olarak açıklandı. İşsizliğin en düşük olduğu üçüncü bölge olan Balıkesir ve Çanakkale bölgesinde işsizlik oranı yüzde 5,7. İşsizliğin yüzde 6'nın altında olan Konya ve Karaman bölgesinde ise işsizlik oranı 5,9 olarak açıklandı.

 

EN YÜKSEK İŞSİZLİK GÜNEYDOĞU’DA

 

TÜİK verilerine göre, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde işsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının oldukça üstünde olduğu; işsizlik oranlarının Orta ve Batı Karadeniz illerinde birbirine benzer olduğu görülüyor. Batı Marmara illerindeki işsizlik oranlarının birbirine benzer olduğu görülürken Doğu Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun iç illerinde oranlar da birbirine yakın. Oranların birbirine yakın olduğu bölgelerden birisi de Akdeniz ve İç Anadolu'nun doğusunda yer alan iller.

 

 

AJANS URFA

ETİKETLER : urfa işsizlik
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Şanlıurfada haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
ŞANLIURFA'NIN EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYESİ HANGİSİ?
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
HİLVAN BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BOZOVA BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
HALFETİ BELEDİYESİ
HARRAN BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
EYYÜBİYE BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
HİÇBİRİ
Tarafsız Haber Siteniz - Gündem Özel - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfaspor - Urfa Haber -
© Copyright 2013 Şanlıurfada. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA