Toplumsal Sorumluluk Bilinci ve Fedakârlık


Bu makale 2018-03-13 07:37:22 eklenmiş ve 3854 kez görüntülenmiştir.
Said Doğan

Sosyal bir varlık olarak yaratılmış olan insanoğlunun, mutlu ve huzurlu yaşaması için en başta aile olması ve toplumsal bir hayat sürmesinin gerekliliği ilk insandan beri fıtri bir şekilde öğrenilmiş. Yaratıcımız olan Allah sübhanehu ve Teâlâ tarafından gelen vahiy ile fıtrata uygun olan düzen tavsiye edilmiştir.

Elbette farklı güce, kapasiteye ve zekaya sahip bireylerden oluşan, oluşacak olan bu birliktelikte her bireye ayrı ayrı da sorumluluk getirmiştir.

Ailenin temelini teşkil eden ebeveynlerin sorumluluklarını ihmal etmeleri ailede huzursuzluk ve acılara sebebiyet vermiş, sonuç olaraktan çok kez ailenin dağılmasına sebep olmuştur.

Çekirdek aileye kıyasla büyük bir aile olan toplum içinde aynı sistem geçerlidir.

Maalesef günümüz dünyasında kapitalizmin hakim olduğu toplumlarda ve de toplumumuzda sorunların asıl kaynağı bu sorumluluk bilincinden uzak bireycilik anlayışıdır..

Toplumun gidişatında büyük bir etkiye sahip öncü insanların ,rol modeli olan şahısların korku ve endişeleri toplumda ki düzensizliğin giderek artmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu örnek ve etkin şahıslar ister siyasi ister ilmi anlamda olsun sorunun kaynağına ve çözümüne yönelik doğru tespitler yapmamaktadırlar.

Eğitimde, sağlıkta,  ekonomide, hukukta yaşanan sorunlara köklü çözümler sunmaktan korkan bu şahıslar elbette yaşanan ve yaşanacak olan tüm zulümlere ortak olduklarını da bilmelidirler. Toplum düzenini bozan bu adaletsiz ve ahlaksız gidişatın düzeltilmesi elbette kolay ve bedelsiz olmayacaktır. Uygulanan laik sistem ve bu anlayışı kutsayan şahısların sorunun asıl kaynağı olduğunu tüm açıklığıyla ve yüksek sesle haykırmadan da asla toplum ıslah olmayacak ve bu şahıslarda bu kargaşadan etkilenecektir. Lider ve örnek konumunda olan şahısların mevki makamının elden gitmesi yada cezalandırılmak korkusuyla sessiz kalmaları onlar için alınlarında büyük bir kara leke olacaktır.

 

Herkesin özlem duyduğu ve istediği huzurlu toplumun inşası için hepimiz ve özellikle yönlendiren liderlerin sorumluklarını hakkıyla ifa etmeleri gerekir.  Ellerinde ki tüm imkanlarla toplumun ıslahı için çaba gösteren örnek şahısların artması ümidiyle.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
ŞANLIURFA'NIN EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYESİ HANGİSİ?
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
HİLVAN BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BOZOVA BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
HALFETİ BELEDİYESİ
HARRAN BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
EYYÜBİYE BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
HİÇBİRİ
Tarafsız Haber Siteniz - Gündem Özel - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfaspor - Urfa Haber -
© Copyright 2013 Şanlıurfada. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA