KADINLAR OLMASAYDI


Bu makale 2019-05-30 10:45:53 eklenmiş ve 217 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Faruk Habiboğlu

Kadınlar olmasaydı, ne olurdu? Felaket olurdu! Yaratıldığından beri kadın uğruna birbirini boğazlayan erkekler, o zaman yaşamlarının rengi ve tadı olmadığı için birbirlerini daha fazla boğazlarlardı. Ya da tekdüze ve anlamsız bir yaşamda ot gibi yaşamak düşerdi erkeklerin payına.

 

Çalışmanın, kazanmanın, almanın, satmanın, giyinmenin, soyunmanın, gülmenin, ağlamanın, düşünmenin, üzülmenin, sevinmenin aslında yaşamanın gereği olmazdı kadınlar olmasaydı. Her şey tatsız, tuzsuz olurdu. Erkekler olmasaydı kadınlar için hiç biri olmayacak bu hallerde erkek, ayaklı mevta gibi olurdu; daha ötesi yok!

 

 

Bütün sanatlar kadın imgesi üzerinedir; bütün bilimsel buluşlar kadın içindir; modernite kadın adına; gelişme, kalkınma kadın uğruna; keşifler, icatlar kadına odaklıdır. Ama beri yanda bütün savaşların en derinindeki sebep kadındır, cinayetler çoğunlukla kadın nedeniyle; vahşet, zulüm ve daha bir yığın olumsuzluk kadın yüzündendir. Öylesine bir çelişki yumağı içinde evirir çevirir erkeği kadın. Erkek kâh kadın için mutluluğu kurmuştur, kâh mutsuzluğu. Erkek o denli muhtaçtır kadına. Ama kadınlar çocuk konusu hariç, değildirler.

 

 

Büyük şairler kadınlardan çıkmaz. Büyük müzisyenler de. Gelmiş geçmiş en büyük ressamlar, heykeltıraşlar, sinemacılar, romancılar, mimarlar, tiyatrocular arasından kaç kadın ismi sayabilirsiniz? Zaten gerek de yok.. Zira kadının kendisi bir sanat objesi değil midir? Ben Yüce Yaratıcı'nın (CC) en büyük şaheserinin kadın olduğunu düşünmüşümdür hep.

 

Kadının yüzü, gözleri, dudakları, saçları, kaşları, kirpikleri, elleri, ayakları, hâsılı bütün vücudu sanatsal bir harikadır. Ve bunun da farkındadır kadın.

Filozoflar kadın ve erkeği anlatırken erkek etken, kadın edilgendir derler ya, koca bir PALAVRA! Kadın varlığıyla erkeği yönlendirmekte, şekillendirmekte, halden hale sokmaktadır. Büyük aşk hikâyelerini hatırlayın…

 

         Gerçekten kadınlar olmasaydı, erkekler de var olmazdı diye düşünüyorum. Hatta daha ileri giderek Allah'ın (CC), Havva'yı yaratmak için Âdem’i (AS) yarattığını iddia ediyorum! Cennet'ten kovulma sürecinde olanlarla birlikte zihinsel bir analiz yaptığımızda, hayatın bizatihi akışını, gidişini kadınların etkilediğini, yönlendirdiğini söylemek mümkündür. Hem her erkek doğumundan itibaren en azından ergenleşene kadar, zaten bir kadın tarafından doğrudan doğruya eğitilip, şekillendirilmiyor mu? Ve beraberinde, kadınlar yaratılıştan erkeğe sevdirilmiştir de. Her erkek, ya özel ya genel kadınları sever. Hatta Efendimiz (SAV), kendisine sevimli kılınan üç şeyden birinin de kadın olduğunu söylerken, aslında bütün erkeklerin fıtratını söylemiş olmuyor mu? Sevgi sayesindedir ki erkek kadına ram olmaktadır.

 

         Bütün bunlar niye? Çünkü kadın hayatın odağında yer alarak, üretir. Hayatı üretir, neslin devamına hâkimdir. Fıtraten yahut yaşamın öğretisi gereği, erkeğin sürekli beyninin, fikrinin ve zikrinin odağına yerleşmiş bulunan kadın karşısında erkeğin, zaten başka bir şansı da yoktur.

 

        Siz inanmayın erkeğin güçlü, kadının zayıf olduğu teranelerine. Güç de, kudret de, hâkimiyet de kadının elindedir ve kadın bu gücünün farkında olarak, onu hem gizli tutar, hem de pek güzel kullanır erkeğe karşı. Erkekler de saf saf kendilerini bir şey sanırlar ömürleri boyunca.

 

        Netice, erkeğin mutluluğunun da mutsuzluğunun da, başarısının da başarısızlığının da yegâne sebebi olan kadın olmasaydı, erkek de olmazdı, hiçbir şey de olmazdı.

 

 

 

Ne yazık ki biz erkekler, âcizane kadınlara muhtacız. Onlar bize değil…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
ŞANLIURFA'NIN EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYESİ HANGİSİ?
CEYLANPINAR BELEDİYESİ
HİLVAN BELEDİYESİ
VİRANŞEHİR BELEDİYESİ
AKÇAKALE BELEDİYESİ
SİVEREK BELEDİYESİ
BOZOVA BELEDİYESİ
BİRECİK BELEDİYESİ
HALFETİ BELEDİYESİ
HARRAN BELEDİYESİ
KARAKÖPRÜ BELEDİYESİ
HALİLİYE BELEDİYESİ
EYYÜBİYE BELEDİYESİ
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
HİÇBİRİ
Tarafsız Haber Siteniz - Gündem Özel - Şanlıurfa Haber - Şanlıurfaspor - Urfa Haber -
© Copyright 2013 Şanlıurfada. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA