İhracat birim değer endeksi verileri açıklandı!;

İhracat birim değer endeksi verileri açıklandı!

TÜİK verilerine göre Türkiye’de ihracat birim değer endeksi yüzde 6,0 arttı....

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’nin ihracat birim değer endeksi verilerini paylaştı.

İhracat birim değer endeksi kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,0 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,9, ham maddelerde yüzde 2,6, yakıtlarda yüzde 36,7 ve imalat sanayinde yüzde 4,2 arttı.

İhracat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,2 ve imalat sanayinde yüzde 2,5 azalırken, ham maddelerde yüzde 9,0 ve yakıtlarda yüzde 3,5 artış sağlandı.

İthalat birim değer endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,6 ve yakıtlarda yüzde 40,0 artarken, ham maddelerde yüzde 4,2 ve imalat sanayinde yüzde 0,7 azaldı.

İthalat miktar endeksi Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 13,0 ve imalat sanayinde yüzde 3,8 artarken, ham maddelerde yüzde 19,3 ve yakıtlarda yüzde 15,8 azalma oldu.

BİHA

 


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum