AYM'den eski HDP Urfa Milletvekili Baydemir'e 'yetkisizlik' kararı;

AYM'den eski HDP Urfa Milletvekili Baydemir'e 'yetkisizlik' kararı

Eski HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in, Meclis'te kullandığı "Kürt halkının evladı, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak" sözlerine verilen disiplin cezasını taşıdığı AYM 'yetkisizlik' kararı verdi....

Bir dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı da yapan eski HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'e, 2018 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis'te yaptığı konuşmada "Ben Kürt halkının bir evladı olarak, Kürdistan'dan gelen bir temsilci olarak benim şöyle bir rolüm var..." sözleri nedeniyle disiplin cezası verildi. 

TBMM Başkanvekili, Meclis İçtüzüğü'nün "Türkiye Cumhuriyeti'nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü esasında Anayasada düzenlenen idari yapısına tanımlamalar yapmak" gerekçesiyle Meclis'ten geçici çıkarma cezası verilmesini teklif etti. Meclis oy çokluğuyla Baydemir'e 2 birleşimden çıkarılma cezası verildi. 

Osman Baydemir, Genel Kurul kararlarına itiraz yolu kapalı olduğu için "yasama faaliyeti sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle cezalandırılmasının ifade özgürlüğünü ihlal ettiği" gerekçesiyle doğrudan Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.

Dosyayı inceleyen Yüksek Mahkeme, "disiplin cezasının Anayasanın yargısal denetimini mümkün kıldığı parlamento kararlarından olmadığı" gerekçesiyle 'yetkisizlik' kararı verdi. 

BİHA


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum