Şanlıurfa'da "Kürtçe seçmeli ders formundan çıkarıldı" iddiası;

Şanlıurfa'da "Kürtçe seçmeli ders formundan çıkarıldı" iddiası

Şanlıurfa'da öğretmenlerin yeterli olması ve öğrencilerin de talepte bulunmasına rağmen Kürtçe seçmeli dersin verilmediğini hatta bazı okullarda seçmeli ders olarak da seçeneklerden kaldırıldığını iddia eden Eğitim Sen Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül "Halfeti olmak üzere Urfa'da merkezde velilerimizle ilgili suç duyurusunda bulunacağız" dedi....

ŞANLIURFA- Seçmeli ders seçmelerinin başlaması ile Şanlıurfa'da Kürtçe seçmeli ders ile ilgili önemli bir iddia gündeme geldi. 

 "Yaşayan Dil ve Lehçeler" adı altında Kürtçe'nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinde de seçmeli dersler veriliyor. Eğitim Sen Şanlıurfa Şubesi Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül ise yaptıkları görüşmelerde öğrencilerin engellendiğini öğrendiklerini iddia ederek "Biliyoruz ki bazı okullarda 30-40 öğrencinin seçtiği Urfa'da -ki bir dersin seçilmesi için 10 öğrencinin olması yeterli- Kurmanci dersi verecek öğretmen arkadaş da var. O da başvurusunu yapıyor. Buna rağmen okul idaresi tarafından verilmeyip çocuklar diğer seçmeli derslere yönlendiriliyor" dedi.

Halfeti'de bazı okullarda Kürtçe'nin seçmeli dersler formundan çıkarıldığını da ileri süren Şengül "Halfeti'de mesela okul idarecilerinin büyük çoğunluğu seçmeli ders formunu dağıtmamış. Dağıtan bir iki okulda ise Yaşayan Diller ve Lehçeleri kaldırarak sanki öyle bir seçme hakkı yok gibi velilere dağıtıldığını görüyoruz" dedi ve Halfeti olmak üzere Urfa'da merkezde mağduriyet yaşayan velilerle suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum