Erdoğan'dan depremzedelere konut yapılması talimatı;

Erdoğan'dan depremzedelere konut yapılması talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet-millet omuz omuza vererek, afetin yol açtığı yıkıntıları kaldıracaklarını ve hiçbir vatandaşı sahipsiz bırakmayacaklarını söyledi. “Bugün bizim için sınama günüdür” diyen Erdoğan, 1 yıl içerisinde tüm depremzedelerin konutlarının yapılması yönünde talimat verdiğini de söyledi....

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremin ardından 10 ilde kurtarma çalışmaları devam ediyor.


Cumhurba
şkanı Recep Tayyip Erdoğan da depremlerden etkilenen yerlerde incelemelerde bulundu. Erdoğan, Kahramanmaraş’ın ardından Hatay’da da incelemelerde bulundu.

 

Hatay’da bir açıklama yapan Erdoğan, yaklaşık 13,5 milyon insanın yaşadığı 500 kilometre çapında bir alanda etkili olan depremin yol açtığı yıkımın büyüklüğüne bir de hava şartlarının zorluğu eklendiğine dikkati çekti.

 

“Elbette eksikler var, şartlar çok açık net ortada” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

 

“Böylesi bir felakete hazırlıklı olmak mümkün değildir. Deprem alanını afet bölgesi ilan ettik. 10 ilimizi kapsayan OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık. Gereken her adımı atarak kimseyi yıkıntılar altında bırakmayacak bir afet yönetimi yürüteceğiz. Bu dönem bir birlik beraberlik dayanışma dönemidir. Kamu personelinden STK'lara, yurt dışı ekiplerinden gönüllülere, sayıları 60 bini bulan akredite kişiler canla başla çalışıyor.”

 

Böyle bir dönemde hala basit siyasi çıkar uğruna çirkefçe olumsuz kampanyalar yürütülmesini hazmedemediğini söyleyen Erdoğan, “Üzerinde bulunan makamın sorumluluğu olmamış olsa bugün böyle konuşmam, çok daha farklı konuşurum. Bazı namussuz kişiler kampanya yaparak, Hatay'da asker, jandarma, polis göremedik gibi yalan yanlış iftiralar atıyorlar. Şu an itibarıyla Hatay'ımızda asker, jandarma, polis, toplamda 21 bin 200 personel görev ifa ediyor” diye konuştu.

 

Tüm depremzedelere 10'ar bin lira verme kararı aldıklarını hatırlatan Erdoğan, “Bu bir son değil. 1 yıl içerisinde de tüm felaketzedelerimizin konutlarını yapma talimatı verdim. 10 vilayetimizin 10'unda, TOKİ'nin yönetimindeki müteahhit firmaları devreye sokarak, enkaz kaldırma ve konut yapımını hızlandıracağız. Bugün bizim için sınama günüdür. Hatay'da da üniversite hastanemiz bu akşamdan itibaren aktif olarak göreve katılacaktır" açıklamasında bulundu.

BİHA

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum