Pazarın zam şampiyonu soğan oldu;

Pazarın zam şampiyonu soğan oldu

Depremden etkilenen Şanlıurfa’da semt pazarlarında eskiye nazaran hareketlilik yaşanmıyor. Pazarda soğan fiyatları dikkat çekiyor. Depremden önce 10 lira civarında satılan soğan bugünlerde kilogramı 17 liraya kadar çıktı....

ŞANLIURFA -Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Şanlıurfa’da semt pazarlarında azda olsa hareketlilik görülmekte. Pazarda zam şampiyonu soğan oldu. Deprem öncesi kilogramı 10 lira olan soğan bu günlerde fiyatında büyük bir artış yaşanarak 17 liraya kadar çıktı.

Pazar esnafı, soğanın üretiminin azlığı, ulaşımın pahalılığı ve işçi maliyetlerin yüksek olmasından dolayı soğan fiyatlarında artış yaşandığını kaydetti. Bahar mevsimine girilmesi ve havalarında gitgide sıcak olmasıyla birlikle yeni mahsul soğanların çıkmasıyla ilerleyen günlerde ürünün ucuzlayacağı belirtildi.

Depreme bakılırsa pazarın en karşı ürünün soğan olduğuna dikkati çeken pazar esnaflarından Yunus Bilal, “Depremden bizde etkilendik. Pazarda soğan fiyatları baya arttı. Soğanın kilogramı 17 liradan satılıyor. Depremden önce pazarda soğanı 10 liradan satıyorduk. Soğan bu yıl az ekildi. Soğan yurt dışına da ihracat ediliyor. Depreme bakılırsa pazarda en karlı ürün soğandır. 5 kişilik bir aile haftada 5 kilogram soğan alsa 100 lirayı aşıyor. Pazarın zam şampiyonu şu an soğandır. Maliyetler arttığı için üretici daha az soğan ekmeye başladı. Yakıt, gübre çok pahalı. Soğan sonuçta Urfa’da ekilmiyor. Soğan İç Anadolu Bölgesinden buraya geliyor. O bölgeden bu bölgeye gelinceye kadar kilogramında 1,5 lira fark oluşuyor” dedi.

 

SOĞAN FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Depremden dolayı da pazarın boş kaldığını söyleyen esnaf Bilal, “Eskiden bir işçiye 100 lira veriyordum geçiniyordu, şimdi 300 lira veriliyor yine geçinilemiyor. Üreticilerde mağdur durumda. Çünkü üretici ekim yaptığı üründen kar edemiyor. Şanlıurfa’da önümüzdeki iki ay boyunca soğanın düşeceğini sanmıyorum. İki ay sonra yeni mahsul soğan çıkar, o zaman fiyatları düşmeye başlar. O zamanlar fiyatlar 10 ila 12 lira arasında satılır. Depremden önce ve sonraki soğan fiyatları yüzde 70 oranında artış görülüyor. Eskiden 20 çuval soğan pazara getiriyordum şimdi ancak 3 çuval getirebiliyorum. Pazarda bomboş kaldı depremden dolayı. İnsanların alım gücüde azaldı” diye konuştu.

ULAŞIM VE ÜRETİM AZLIĞI ÜRÜNÜN FİYATINI ETKİLİYOR

Deprem nedeniyle soğan fiyatlarının yükselmediğini, artan maliyetlerin fiyatlara yansıdığını belirten esnaf Enver Ayten, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Deprem nedeniyle Pazar esnafı da etkilenmiş durumda. Soğanlar 14 liradan bize geliyor. Bir liralıkta masrafı var. Bizde soğanı 17 liradan satıyoruz. Hal Pazarında fiyatlar yüksek. Soğan fiyatlarının yüksek olması bizle alakalı değil. Soğan fiyatlarının yüksek olması depremle alakalı değil.  Üretim ve ulaşımın yüksek olması nedeniyle soğan fiyatlarına yansıyor. Depremden önce soğanın fiyatı 12 liraydı. Şimdi 17 liradan soğan satılıyor. Alım gücüde düşmüş durumda. Havalar sıcak olmayı başlayınca soğan fiyatlarının düşeceğini tahmin ediyoruz”.

 

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum