Büyükşehir Meclisinde denetim komisyonunun çalışmaları görüşüldü;

Büyükşehir Meclisinde denetim komisyonunun çalışmaları görüşüldü

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında, Denetim Komisyon çalışmalarının işleyişi gündeme geldi. Komisyon üyelerinden HDP Meclis Üyesi Aişeoğlu, “Hiçbir şekilde komisyonun dosyaları erişimime izin verilmedi. Hiçbir komisyon çalışması yürütemedik daire başkanları ziyareti hariç. Bu durumun bana cevap verilmesini istiyorum” dedi....

ŞANLIURFA -Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısının son birleşimi gerçekleşti.

Toplantı, Başkan Vekili Serdar Şeyhanlıoğlu başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlendi. Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi.

Toplantıda Denetim Komisyon çalışmaları işleyişi hakkında meclis üyeleri görüşlerini dile getirdi. Komisyon üyelerinden HDP Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu, 45 günlük çalışma yapılması gerekirken 3-4 gün çalışma yapıldığı, bu çalışmaların da daire ziyaretleri olduğunu dile getirdi.

Aişeoğlu, komisyon çalışmalarında dosyalara ve raporlara erişemediğini söylerken, AK Parti Meclis Üyesi Sait Kaya da komisyon üyesinin meclise dilekçe de önerge de verebileceğini veya ilgili dairelerden sorularıyla ilgili yanıt da alabildiğini ifade etti.

AİŞEOĞLU: BU DURUMUN KABUL EDİLEBİLİR YANI YOK

Denetim Komisyon Üyesi olan HDP Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu, “Hiçbir şekilde dosyaları erişimime izin verilmedi.  Hiçbir komisyon çalışması yürütemedik daire başkanları ziyareti hariç. Bu durumun bana cevap verilmesini istiyorum. Mali ve yazı işlerine 14 yazılı belge sundum. Bunların da bana cevabı verilmedi. Denetim Komisyonun çalıştırılmaması ciddi kaygılar yaratıyor. Bu durumların Urfa halkıyla paylaşılması gerekir. Mesela Fen İşleri Daire Başkanlığı 5 ihaleyi aynı işi bir şirkete veriliyor. Bu nasıl bir yöntem? Dosyaların önüme getirilmemesinin nedenleri ortada. Akıllı durak ihalesi yüzde 100 tamamlanmış. Kaç tane akıllı durak yapılmış? Bir tane akıllı durak yapılmış? Bu durumun kesinlikle kabul edilebilirliği bir yanı yok.”

 

KAYA: SEMA HANIM İLGİLİ DAİREDEN CEVAP ALABİLİR

AK Parti Meclis Üyesi Sait Kaya, “Denetim Komisyonu belediye içerisinde daire başkanlıkları nezaretinde ve dosyalar orada muhafaza edilerek yapılır. Hiçbir şahsa o evraklar verilip götür inceleme denmez ya da götür şu kişilere incelet denmez. Komisyon daire içerisinde üyeleri mahremiyet içerisinde bakabilir. Arkadaşların yaşadığı temel problem komisyon çalışmaları sırasında bu olmuştur. Sema Hanım meclise dilekçe de önerge de verebilir. İlgili daireden cevap da alabilir” diye konuştu.

 

BİHA

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum