Kilo veremeyenler için mide balonu Şanlıurfa’da takılmaya başlandı;

Kilo veremeyenler için mide balonu Şanlıurfa’da takılmaya başlandı

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Felat Çiftçi, kilo veremeyen vatandaşlar için artık Şanlıurfa’da da mide balonunun takılmaya başlandığını belirtti....

ŞANLIURFA -Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Felat Çiftçi, mide balonu, ameliyatsız ve dikişsiz olarak mideye endoskopik yöntemle yerleştirilen ve midede yer kaplayarak erken doymayı ve diyete uymayı kolaylaştıran balon olduğunu ifade etti.

Obezite kontrolsüz ve uygunsuz bir beslenme sonrasında vücut kitle endeksinin artması, buna bağlı olarak çeşitli hastalıklar, diyabeti, tansiyon, böbrek hastalığı gibi hastalıklar oluştuğunu kaydeden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çiftçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bizde burada obeziteyi önleme sebebiyle çeşitli endokrin bölümü ile koordineli olarak operasyon veya balon gibi yöntemler kullanmaktayız. Obezitenin tedavisinde özellikle aşırı kilolu olanlarda badimeks indeksi 50-65 gibi olan hastalarda gastrit bypass dediğimiz yöntemi kullanıyoruz. Daha düşük olanlarda özellikle badimeks indeksi, vücut kitle endeksi 35-45 üzeri olanlarda biz Tüp mide yöntemini kullanıyoruz.

 

Burada özellikle ilk defa başladığımız mide balonu yöntemini size kısaca bilgi vereceğiz. Mide balonu yaklaşık badimeks vücut indeksi 26 ile 35 arasında olan hastalarda etkili bir yöntemdir.

Mide balonu yerleştirilmesi yaklaşık 10 dakikada anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Bu yöntem yaklaşık olarak altı ay boyunca balon midede kalmaktadır. Altı ay sonrasında bunu tekrar endoskopi ile çıkarmaktayız. Balonumuz silikon bir balon olup tamamen obezite mücadele yöntemler arasında en az komplikasyonu olan yöntemlerden birisidir. Yaklaşık 10 dakika dediğimiz gibi sürmekte olup bir saat sonra hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu etmekteyiz. Mide balon taktığımız hastalarda ortalama altı ay boyunca midede tutuyoruz.

 

Ortalama buradaki kilo verme hedefimiz vücudun yüzde 15-25 kilosunu vermesini bekleriz. Tabi bu balon taktıktan sonraki bizde hastaya düşen kısmı diyet kısmıdır. Hastaya mutlaka diyetine dikkat etmesi gerektiğini bir diyetisyen gözetimi altında olması gerektiğini söylüyoruz. Aynı zamanda tarentel yaşamı bırakmasını, daha çok kilo vermesi için de spor yapmasını mutlaka öneriyoruz”.

 

BİHA

 

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum