İHH’dan Kızılay’a anlamlı destek;

İHH’dan Kızılay’a anlamlı destek

Kızılay’ın kan stokunun asgari seviyenin altına düştüğünü duyurması üzerine Şanlıurfa İHH vatandaşlara kan bağışı yapma çağrısında bulundu. Çağrıya olumlu cevap en fazla Şanlıurfa İHH’nın Suriyeli gönüllülerinden geldi....

Şanlıurfa’da ikamet eden Suriyeli muhacirler, Dergâh Balıklıgöl Platosunda kurulu olan kan bağış merkezi önünde kan bağışında bulunmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Şubesi Başkanı Makina Mühendisi Behçet Atila, “Bu yıl yaşadığımız afetler, büyük musibetler nedeniyle Kızılay’ın kan stoklarında ciddi manada bir düşüş olduğunu hem basından hem de kamuoyundan takip ediyorduk. Sonunda geçen hafta Kızılay yetkilileri Derneğimizi ziyaret edip bu konuda destek istediler. Biz de üyelerimize, gönüllülerimize ve tüm halkımıza kan bağışı yapma çağrısında bulunduk ve gördüğünüz şu sırada bekleyen gençlerin yüzde doksanı Suriyeli gönüllülerimizdir.

Bu çağrımıza Suriyeli gönüllülerimizin rağbeti bizi ziyadesiyle sevindirdi. Kan bağışında bulunan Suriyeli gönüllülerimize ve destek veren tüm kardeşlerimize teşekkür ederiz. Kan bağışının hayat kurtardığı bilinciyle üyelerimiz ve gönüllülerimiz başta olmak tüm halkımızın bir başkası için, yaşama yeniden tutunma mutluluğunun önemli dayanışması olan kan bağışını yapmaya davet ediyoruz. Yaşanan afetlerden dolayı çevre illerin kan ihtiyacı da kısmen Urfa’dan karşılanıyormuş, bu nedenle kana ihtiyacı olan çok sayıda vatandaşımızın, insanımızın olduğunu unutmayalım, ayrıca kan vermenin insan sağlığı açısından da çok faydası var. Kriterlere uyan herkesi kan bağışlamaya davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

Kızılay Kan Merkezi Doktoru Buket Arvas Singa ise, “İHH’nın ve İHH gönüllüsü Suriyeli kardeşlerimizin kan bağışı konusundaki bu yoğun ilgileri ve destekleri bizi mutlu etti dedi. Çağrıyı yapan Şanlıurfa İHH yetkililerine ve kan bağışında bulunan tüm bağışçılara teşekkür ederiz” dedi.

Suriyeli Muheymen El Ali, İHH’ın çağrısı üzerine, İHH çağrı yaptıysa mutlaka ciddi ihtiyaç vardır diye düşünüp gelip kan bağışında bulunduğunu ifade etti.

Suriyeli Kanaat Önderi İsa Bunni de, “Gün kardeşlik günüdür, afetzede kardeşlerimizin kan ihtiyacının olduğunu duyar duymaz kan bağışı yapmak için buraya geldim” diye konuştu.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum