TÜİK’e göre Urfa yoksulluk oranı yüzde 7,7 oldu;

TÜİK’e göre Urfa yoksulluk oranı yüzde 7,7 oldu

TÜİK 2022 yılının yoksulluk ve yaşam koşulları istatistiklerini açıkladı. Verilere göre, Şalıurfa’nın göreli yoksulluk oranı yüzde 7,7 oldu....

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılına ait yoksulluk ve yaşam koşulları istatistiklerini duyurdu. Bir önceki yılın referans alındığı verilere göre 2022 yılı göreli yoksulluk oranı yüzde 14,4 olduğu belirtildi.

Verilere göre, Göreli yoksulluk oranı en düşük olan bölge, yüzde 3,7 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis illeri olur iken, en yüksek olan bölge ise yüzde 15 ile Adana, Mersin illeri oldu.

Veriler kapsamında incelendiğinde, Şanlıurfa’nın göreli yoksulluk oranı ise yüzde 7,7 olarak hesaplandı.

Yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında olanların da hesaplandığı 2022 yılı verilerine göre, vatandaşların yüzde 32,6'sı yoksulluk veya sosyal dışlanma riski altında kaldı.

TÜİK hesaplamalarına göre, maddi ve sosyal yoksunluk oranı ise 2022 yılında bir önceki yıla göre 1,5 puan azalarak yüksek 16,6 olarak tahmin edildi.

Ayrıca kendilerine ait bir konutta yaşayanların oranının yüzde 56,7 olarak belirlendiği verilere göre, taksit ödemeleri veya borçları olanların oranı da yüzde 59,4 oldu.

Eğitim seviyelerine göre yoksulluk oranlarının da hesaplandığı TÜİK verilerinde okur-yazar olmayanların yüzde 27,7'sinin, yükseköğretim mezunlarının ise yüzde 2,6'sının yoksul olduğu sonucuna ulaşıldı.

BİHA

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum