YSK'dan Erdoğan mühürlü oy pusulalarına ilişkin açıklama;

YSK'dan Erdoğan mühürlü oy pusulalarına ilişkin açıklama

YSK, mührü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veya diğer adayların üzerine gelen oy pusulalarının geçerli sayılacağını bildirdi....

Türkiye bugün cumhurbaşkanı ve milletvekili seçmek için sandık başında. Cumhurbaşkanlığı oy pusulasının arkasına sandık kurulu tarafından mühür basılması gerekiyor. Mühür izi, pusulanın ön tarafında adaylardan birinin bölümüne yansıma olacak şekilde iz bıraktığı görüldü. Bu iz, özellikle Erdoğan bölümüne yansıdığı görüldü.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) de bazı oy pusulalarında sandık kurulu tarafından basılan mührün adayların üzerine denk gelecek şekilde yansımasına dair Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

YSK, mühür izinin, pusulanın ön tarafında adaylardan birinin bölümüne yansımasına ilişkin “Erdoğan resminin arkasına mühürlü basılan pusulalar geçerli” açıklamasında bulundu.

TİP’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanlığı oy pusulasının arkasına sandık kurulu tarafından mühür basılması esnasında mühür izinin, pusulanın ön tarafında adaylardan birinin bölümüne yansıma olacak şekilde iz bıraktığı ve bu durumun özellikle Recep Tayyip Erdoğan bölümüne yansıdığının görüldüğü hususunda çok fazla soru sorulmuştur.

Konuya ilişkin hızlı bir şekilde Türkiye İşçi Partisi adına YSK’ye başvuru yapılmış, YSK tarafından bu konuda karar alınmasına gerek olmadığı, bu durumun 135 sayılı genelgede açıkça düzenlendiği belirtilmiştir.

YSK’nin belirttiği 135 sayılı genelgenin 41/2-ç maddesi; “Aşağıdaki haller oy pusulalarını geçersiz kılmaz;

…oy pusulasının arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi,” hükmünü içermektedir.

Bu maddeden de anlaşılacağı üzere; oy pusulasının arkasına sandık kurulu tarafından basılan mührün ön tarafa mürekkep izi şeklinde yansımasından dolayı o adaya oy verilmiş olduğunun anlaşılamayacağı, diğer adaya vurulan mühür sonrasında bu yansıma izinden kaynaklı pusulanın geçersiz kabul edilemeyeceği açıkça belirtilmiştir.

Oy pusulasının arkasına vurulan sandık kurulu mührü nedeniyle pusulanın ön yüzünde meydana gelen mühür yansıma izinin, o pusulanın geçersiz sayılmasına sebebiyet vermeyeceğini önemle duyurmak istiyoruz”.

BİHA

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum