ÖHD’den Malatya’daki Emine Şenyaşar duruşmasına destek çağrısı;

ÖHD’den Malatya’daki Emine Şenyaşar duruşmasına destek çağrısı

ÖHD, Adalet Nöbetini 673 gündür sürdüren Emine Şenyaşar hakkındaki, dosyanın güvenlik gerekçesiyle nakil edildiği Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 17 Ocak tarihinde gerçekleşecek olan ilk duruşmaya destek çağrısında bulundu....

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 2018 seçimleri öncesinde AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın yakınlarıyla Şenyaşar ailesi arasında yaşanan kavgada esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Adil ve Celal Şenyaşar, milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız hayatını kaybetti. 8 kişinin de yaralandığı olayın ardından Fadıl Şenyaşar ile vekilin ağabeyi Enver Yıldız tutuklanmıştı. Olaylarla ilgili Malatya 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 17 Ocak tarihinde görülecek dava için Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) basın açıklaması yaptı.

Özgür Hukukçular Derneği ofisinde düzenlenen basın açıklamasını Şenyaşar ailesi avukatları adına Avukat Sevda Çelik Özbingöl yaptı.

673 GÜNDÜR ADALET NÖBETİ DEVAM EDİYOR

Fadıl Şenyaşar’a eksik delillerle yürütülen dosya kapsamında onlarca yıl ceza verildiğini belirten Özbingöl, Malatya Ağır Ceza Mahkemesi bünyesindeki yargılama süreçinin halen devam ettiğini söyledi.

Müvekkili Emine Şenyaşar’ın Şanlıurfa Adliyesi önünde Mart 2020’de başlayan adalet nöbetinin bu gün itibari ile 673 gün olduğunu kaydederek açıklamasını şöyle devam ettirdi:

“Bu süreç içinde Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar ise defalarca gözaltına alınmış, gözaltında kötü muamele görmüş ve darp dahi edilmişlerdir. Haklarında onlarca para cezası işlemi yapılmıştır. Emine Şenyaşar onlarca kez ifade vermiş, hakkında davalar açılmış ve defalarca da bir anne olarak adalet arayışı sebebi ile hakim karşısına çıkarılmıştır. Hakkında davalar açılmaya da halen devam edilmektedir.

Dosyamız takibi bizzat Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle yürütülür iken başsavcının görev yerinin değiştirilmesi ve dosyanın sonraki aşamalarda gizlilik kararı devam ederken soruşturulduğu belirtilen kısmı ile ilgili on savcı değiştirmesi, etkin bir soruşturmanın yürütülmesini de önlemiş olmasına rağmen, nihayetinde oluşan kamuoyu baskısı neticesinde dört yıldan sonra gizlilik kararı kaldırılarak bir iddianamenin tanzimi yoluna gidilmiştir.

-19 kişi hakkında takipsizlik kararı verilmiş ve 19 kişi hakkında da bir iddianame tanzim edilmiştir. Tabi ki bu iddianamede de olayın azmettiricileri ile ihmali veya kasti davranışı ile sorumluluğu olan kamu personelleri yine yer almamaktadırlar.

-Üç insanın kamuoyunun vicdanını yaralayan bir vehametle katledildiği  dosyamızda, birden çok kez cinayet ve cinayete teşebbüs suçu işleyen kişiler ne yazık ki tutuksuz olarak yargılanmaktadırlar.

-Cinayet failleri olan bu kişilerin haklarında açık tanık beyanları olmasına rağmen bir kısmı hakkında sadece delil karartmaktan iddianame tanzimi yoluna gidilmiştir.

-Ve olayda sorumluluğu olan herkes dosyaya tam olarak yansıtılmamış ve etkin yürütülmeyen bu soruşturma sonrası etkin bir kovuşturma yürütüleceğine dair de bu koşullarda endişelerimiz mevcuttur.”

“EMİNE ŞENYAŞAR’IN ADALET MÜCADELESİNE DESTEK OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Dosyanın güvenlik gerekçesiyle Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne naklinin istendiğini ve ilk duruşmanın 17 Ocak tarihinde yapılacağını söyleyen Avukat Sevda Çelik Özbingöl açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Dosyaların, olayın ve saldırıların bağlantı ve bütünlüğü ışığında birleştirilmesi taleplerimizi mahkemelerine iletmiş bulunmaktayız. O gün de adalet talebimizi, tüm itiraz ve beyanlarımızı sunmak üzere duruşma salonunda olacağız.

Bu güne kadar adalet mücadelemizde yanımızda olan tüm duyarlı kamuoyunu da Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesinde 17 Ocak 2023 te görülecek olan duruşmaya katılmaya, Emine Şenyaşar’ın adalet mücadelesine destek olmaya çağırıyoruz”.

BİHA

 

                                        


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum